6 grudnia

Skąd pochodzi Święty Mikołaj?


Przeciska się przez komin, zjada ciasteczka, i zostawia pod choinką prezent; jak większość się już pewnie domyśla, mowa o Świętym Mikołaju – ale czy wiedzieliście, że w jednej z tradycji pomagał mu czarnoskóry pomocnik o imieniu Czarny Piotruś?

Postać Świętego Mikołaja wywodzi się od św. Mikołaja biskupa z Miry, urodzonego na terenie obecnej Turcji, około roku 270. Znany ze swojej filantropii, wykorzystał cały majątek odziedziczony po rodzicach, na pomoc biednym. Pierwotnie przedstawiany był jako starzec w infule z pastorałem, roznoszący dzieciom prezenty.

W średniowiecznym Amsterdamie tradycja głosiła, że Święty Mikołaj, znany również jako Sinterklaas, pochodził z ciepłej Hiszpanii i przypływał żaglowcem, a wór z prezentami nosił jego sługa, Czarny Piotruś. Pomocnik Mikołaja miał magiczną umiejętność chodzenia po dachach, więc to on wrzucał prezenty do komina.

W 1881 roku karykaturzysta Thomas Nast po raz pierwszy narysował Mikołaja z elfią czapką zamiast mitry. Wzorował się na wierszu „Noc Wigilijna” Clementa Moore’a, w którym Mikołaj nie był już postacią duchowną, a rubasznym staruszkiem w futrze.

To właśnie wtedy zmieniło się też jego miejsce zamieszkania – z ciepłej Hiszpanii przeprowadził się na Biegun Północny, a statek zamienił na sanie z reniferami. Było mu coraz bliżej do obecnego wizerunku, a wszystko za sprawą rysunków Thomasa Nasta.

Za spopularyzowanie wizerunku Mikołaja w czerwonym stroju, z krągłymi kształtami i długą brodą, odpowiedzialna jest kampania reklamowa Coca Coli z 1930 r. Na całym świecie znamy go właśnie pod taką postacią i trudno sobie wyobrazić, że kiedyś mógł wyglądać inaczej. Nie wszędzie jest jednak odpowiedzialny za przynoszenie dzieciom w wigilię prezentów: w Rosji obdarowującym jest Dziadek Mróz, w Hiszpanii – Trzej Królowie, a we Francji – Pere Noel.

Mikołajki obchodzimy 6 grudnia, czyli w imieniny Mikołaja. Co jednak ciekawe, jest to też dzień w którym Św. Mikołaj z Miry umarł.


Podziel się na social media
Powrót do kalendarza