23 grudnia

Dlaczego nie warto myć okien przed Świętami?


Kiedy zbliżają się Święta w wielu z nas budzi się duch Wielkiego Porządkowego. Zaczynamy sprzątać całe mieszkanie, trzepiemy dywany, pierzemy narzuty i zasłony, odsuwamy szafki w poszukiwaniu przyczajonych pod nimi kłębków kurzu, no i – oczywiście – myjemy okna! Wiele osób nie wyobraża sobie Świąt bez mycia okien.

No dobrze, przed Wielkanocą, kiedy świecą pierwsze wiosenne promienie słońca, ma to sens. Ale w najkrótsze dni w roku? Kiedy ciemno może być już przy śniadaniu, a podczas wieczerzy wigilijnej to z całkowitą pewnością. Nikt nie zauważy przyszarzonych szyb.


Dlaczego jeszcze nie warto myć okien przed Świętami? Jeśli potrzebujecie argumentów, oto one!


W Święta często pada deszcz. A deszcz skutecznie zniweczy wysiłki włożone w każde polerowanie szyb.

Zbyt czyste okna, takie błyszczące, mogą odciągać wzrok gości, którzy Was odwiedzają. A goście powinni się przecież skupić na wyciąganiu ości z karpia. Albo przynajmniej na rozmowie przy stole!każde polerowanie szyb.

Mycie okien wychładza mieszkanie, a teraz ogrzewanie jest w cenie.

Mycie okien trwa zazwyczaj kilka godzin. W tym czasie można zrobić wiele pożytecznych rzeczy, które wpłyną na Was i Waszych bliskich zdecydowanie lepiej niż czyste okna. Na przykład:

  • Pójść z ukochaną osobą na dłuższy spacer, trzymając się za ręce i sprawdzając, co robią w tym roku sikorki.
  • Przeczytać kawałek książki, na którą nie miało się czasu od tygodnia, bo a to pierniki, a to barszcz, a to śledzie…
  • Wykonać kilka telefonów do osób, z którymi dawno się nie widziało (lub nie słyszało), a o których zwykło się mówić “to mój przyjaciel”, “to mój bliski znajomy”.
  • Usiąść z kubkiem herbaty lub kawy, popatrzeć przez okno i pozwolić sobie na chwilę nic-nie-robienia. To ważne, żeby umysł nam odpoczął, a i nogi zmęczone od świątecznej bieganiny też podziękują za wytchnienie.
  • Wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.
  • Podrapać za uchem kota lub psa. Zwierzaki znakomicie rozładowują stres, który wszystkim potrafi dokuczać przed Świętami.
  • Ubrać wreszcie choinkę.

No i ostatni argument: zbyt częste mycie okien, może zniszczyć szybę, chociaż amerykańscy naukowcy jeszcze tego nie udowodnili ;-)


Podziel się na social media

Powrót do kalendarza