2 grudnia

Duńska tradycja hygge,czyli jak przetrwać zimę


Hygge (czyt. huu-ge) to duńskie słowo, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza znalezienie ciepłego, suchego, bezpiecznego schronienia podczas złej pogody. Jednak dla Duńczyków hygge jest filozofią życia, dzięki której w różnych rankingach uznawani są za najszczęśliwszy naród na świecie.

Czy Polacy potrafią odnaleźć hygge?
Mamy szczerą nadzieję, że Polacy hyggują na swój sposób, po polsku 😉


Hygge, czyli szczęście tkwi w prostocie


Chociaż termin nie ma jednoznacznego tłumaczenia na język polski, to jednak nie o zdefiniowanie tu chodzi, a o poczucie. Filozofia hygge polega na odnajdywaniu szczęścia w prostych sprawach dnia codziennego, w drobnych przyjemnościach. Hygge ujawnia się w bardzo prozaicznych momentach, np. w rozmowie z dawno niewidzianym przyjacielem, podczas gry z dziećmi, jedzenia świeżego pieczywa, picia herbaty z ulubionego kubka, zapachu ulubionej potrawy z dzieciństwa.

Wiąże się z:

poczuciem bliskości

spontanicznością

doświadczaniem poprzez zmysły

Odnaleźć hygge można w kontakcie z innymi – dziećmi, rodziną, przyjaciółmi czy nawet zwierzętami. W autentycznej, pełnej serdeczności i otwartości atmosferze. Podczas rozmowy, przytulania, śmiania się, łapania za rękę, czy głaskania – w takich właśnie momentach pojawia się hygge. Poczuć hygge pomagają nam zmysły. Poprzez wzrok, dotyk, dźwięk odbieramy bodźce ze świata np. czujemy aromat kawy, smak czekolady z dzieciństwa, czy słyszymy ulubioną piosenkę. Dzięki doznaniom zmysłowym odkrywamy jego piękno, piękno prostoty.

Czy da się zaplanować hygge? Nie, przychodzi ono spontanicznie. Aby je odczuć musimy poczuć się szczęśliwi. Jak poczuć się szczęśliwym? Przez spostrzeżenie i docenienie piękna momentu, w którym się znajdujemy.

Zima i hygge idą w parze


Zima zarówno w Polsce jak i w Danii nie jest zbyt słoneczna, co przenosi się na nastroje mieszkańców. Zima wiąże się również z okresem Świąt Bożego Narodzenia, a to wyjątkowa pora do praktykowania hygge.

Poniżej przedstawiamy listę pomysłów, jak sprawić, aby hygge zagościł w naszym życiu:

  • W długie zimowe wieczory zapal świeczki
  • Połóż się na kanapie, przykryj kocem i obejrzyj swój ulubiony film
  • Wyjdź z przyjaciółmi bądź rodziną na spacer
  • Przyrządź ulubiony zimowy napój
  • W śnieżny dzień wdaj się w bitwę na śnieżki ze swoimi bliskimi
  • Jeśli masz psa, kota lub innego zwierzaka, pogłaszcz i przytul się do niego
  • Jeśli masz dzieci, zagrajcie wspólnie w gry planszowe lub zręcznościowe

Hygge jest spontaniczne, każdy może odczuwać je w innych momentach i na swój sposób. To tylko kilka propozycji, jeśli masz inne pomysły, wypróbuj je. Niech czas tegorocznych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia będzie spokojniejszy i … szczęśliwszy!


Podziel się na social media

Powrót do kalendarza