19 grudnia

Dlaczego na święta Bożego Narodzenia ubieramy choinkę?


Choinka w domu nadaje świątecznej magii. Kolorowa i świecąca zwraca na siebie uwagę, a jej zapach roznosi się po całym domu. No i pamiętajmy, że to pod nią zazwyczaj leżą prezenty!

Jest jednym z symboli świątecznych i wielu z nas nie wyobraża sobie ich bez niej. Czy wiecie skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

Historia choinki


Dawno temu, w ludowych wierzeniach ozdabianie choinki było traktowane jako zwyczaj pogański, przez co takie zachowanie było mocno krytykowane przez katolików.

W Europie zwyczaj ubierania choinki zapoczątkowali Niemcy, a jego wielkim zwolennikiem był Marcin Luter. Następnie tradycja docierała do innych krajów Europy, a do Polski przywędrowała z zaborem pruskim.

Ta tradycja początkowo najbardziej spodobała się góralom, lecz stworzyli jej własną wersję. Nadali jej nazwę – jutka. Różniła się od innych choinek, ponieważ była zawieszana u sufitu.

Początkowo do ozdabiania drzewka używano naturalnych ozdób np. orzechów i owoców. Nadawano im różne znaczenia symboliczne. Choinka oznaczała źródło życia, orzechy to dobrobyt i siła, a jabłko symbolizowało zdrowie.

Nowoczesna choinka


Ubieranie choinki w dzisiejszych czasach znacznie różni się od tego, jak to robili lata temu. Kiedyś choinkę ubierano w dzień wigilii. Dzisiaj chcemy stwarzać sobie świąteczną atmosferę znacznie wcześniej, więc zazwyczaj pojawia się w naszych domach już w połowie grudnia. Naturalne i własnoręczne ozdoby zamieniliśmy na bombki, łańcuchy i lampeczki kupione w sklepach. Co więcej, nieraz żywą choinkę zastępujemy sztuczną.


Podziel się na social media
Powrót do kalendarza