11 grudnia

Tradycje świąteczne ze świata!


Ubieranie choinki w Wigilię, 12 potraw na stole, Święty Mikołaj z białą brodą czy sianko pod obrusem, to wszystko zalicza się do naszych, polskich tradycji i jest dla nas normalne.

Zapraszamy do krótkiej podróży po świecie i odkrycia niespotykanych zwyczajów świątecznych z innych krajów!

Sieć pajęcza zamiast bombek - jesteśmy na Ukrainie!


Nasi sąsiedzi z Ukrainy na choince tworzą dekoracje przypominające pajęczą sieć, na której widać mieniące się “kropelki” rosy. Odnosi się to do legendy, według której biedna rodzina nie miała czym przystroić choinki na święta. W wigilijną noc zdarzył się cud i pająki przystroiły ją na własny sposób.

W tradycji ukraińskiej sieć pajęcza symbolizuje szczęście.

Na świąteczny posiłek do KFC - tylko w Japonii!


W 1974 roku firma KFC wypuściła w Japonii kampanię marketingową pod hasłem “Kentucky na Boże Narodzenie!”, która zapoczątkowała nową tradycję. Od tamtej pory, co roku rodziny udają się podczas Świąt na amerykański fast food.

Pozostawione buty z marchewką koło kominka - tak dzieje się w Holandii.


Holenderskie dzieci wieczorem 24 grudnia stawiają swoje buty koło kominków w nadziei, że Sinterklaasa – odpowiednik Świętego Mikołaja – pozostawi w nich jakieś upominki. Dzieci do butów wkładają również marchewki. Zastanawiacie się po co? To dla Amerigo, białego rumaka Sinterklaasy.

Bożonarodzeniowy kot Yule - pochodzi z Islandii


Tradycja na Islandii głosi, że po zaśnieżonej okolicy w Boże Narodzenie chodzi gigantyczny kot o imieniu Yule. Rolnicy wykorzystywali go aby zachęcić swoich pracowników do pracy. Tym, którzy ciężko pracowali, Yule przynosił nowe ubranie, a tych, którzy w pracy się nie starali – pożerał.

Do dziś na Islandii kupują nowe ubrania na Boże Narodzenie, aby uniknąć śmierci.

Ukrywanie przed czarownicami ich środka transportu - tak wygląda Wigilia w Norwegii


Zgodnie z folklorem norweskim, Wigilia to czas, gdy wiedźmy i złe duchy wznoszą się, aby psocić. Jak dobrze wiemy, wiedźmy latają na miotłach, dlatego w tym czasie rodziny chowają wszystkie patyki, na których mogłyby latać.

Wszyscy oglądają Kaczora Donalda - świąteczna tradycja Szwedów


W 1958 roku Disney wydał specjalny, świąteczny odcinek zatytułowany “Kaczor Donald i jego przyjaciele życzą Ci Wesołych Świąt”. O godzinie 15:00 w Boże Narodzenie rodziny zasiadają przed telewizorem i oglądają tę animowaną bajkę. Ta tradycja jest tak przestrzegana przez większość Szwedów, że ok 40% z nich planuje sobie dzień pod to wydarzenie.


Podziel się na social media
Powrót do kalendarza