1 grudnia

Skąd pochodzi tradycja kalendarza adwentowego?


Kalendarz adwentowy każdy zna i pewnie niejednokrotnie wyjadał z niego przedwcześnie czekoladki. Ale czy wiesz, skąd pochodzi ten zwyczaj?

Tradycja sięga do 1851 r. i początkowo wyglądała inaczej.

W katolickich domach, od początku Adwentu (czyli cztery niedziele przed Świętami) aż do Wigilii, każdego dnia wieszano obrazek związany ze świętami lub narodzinami Jezusa – miało to wzmocnić radość i ekscytację wywołaną oczekiwaniem. Niektórzy zapalali po kolei 24 świece lub rysowali kredą na drzwiach 24 kreski i stopniowo je przekreślali.

Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe przyjęły formę zegara, który odliczał czas od 13 do 24 grudnia. Miało to miejsce w 1902 r. i dopiero 20 lat później wprowadzono zegary adwentowe z 24 cyframi.

Kalendarz adwentowy taki jaki znamy teraz, czyli ze słodkościami lub drobnymi prezentami, powstał paręnaście lat później i swoje istnienie zawdzięcza drukarzowi o imieniu Gerhard Lang.

Jako mały chłopiec nieustannie zamęczał swoją mamę pytaniami o to, kiedy nadejdzie Wigilia. Zniecierpliwiona mama chwyciła w końcu za karton, narysowała na nim 24 cyfry, i przyszyła do nich „Wibele” – rodzaj podłużnych biszkoptów. Chłopczyk odliczając do świąt mógł codziennie zjeść jedno ciasteczko. Kiedy dorósł, w 1930 r. rozpoczął własną produkcję kalendarzy adwentowych ze słodkościami.

Dzisiaj kalendarze adwentowe coraz częściej mają świecki charakter i przybierają przeróżne formy. Możemy w nich znaleźć kosmetyki, herbaty, figurki, ciastka lub upominki, dzięki czemu są świetnym prezentem dla bliskich nam osób.


Podziel się na social media
Powrót do kalendarza